© 2019 by CORPUS CHRISTI COLLEGE CAMBRIDGE BOAT CLUB. 

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook Round
  • Twitter Round
  • YouTube - Black Circle

fAirburns cup 2014

Men's 1st VIII

Bow: Murray Cutforth

2: nicholas chanut

3: joe lidbetter

4: alex matthews

5: will styles 

6: mossy wittenberg

7: ben mackworth

Stroke: alex mcmillan

Cox: ben pilgrim

Coaches:

peter matthews

stephen tong

woMen's 1st VIII

Bow: olivia symington

2: nancy hine

3: c.

4: connie krarup

5: caroline purvis

6: kenza bryan

7: m. brown

Stroke: imogen franklin

Cox: amy goodfellow

Coach: jessica stewart

Men's 1st iv

Bow: Murray Cutforth

2: nicholas chanut

3: ben mackworth

Stroke: alex mcmillan

Cox: amy goodfellow

Coach: peter matthews

Men's 2nd iv

Bow: s. tong

2: jack patten

3: will styles

Stroke: guilio pepe

Cox: mossy wittenberg

Coach: peter matthews

Men's novice 1st VIII

Bow: luke theobald

2: seb dickson

3: tom chalklen

4: marcin ziarko

5: alexander carr 

6: ed tozer

7: t. edwards

Stroke: george ransome

Cox: sarah wilson

Coaches: b. wheatley

woMen's novice 1st VIII

Bow: d.

2: anna hollingsworth

3: flis o'toole

4: maddy galbraith

5: l.

6: k. curran

7: s.

Stroke: lizzie hawkins

Cox: mark erridge

Coach: l. haslemere

MAY Bumps 2015

Men's 1st VIII

Bow: Murray cutforth

2: Nicholas chanut

3: will styles

4: marcin ziarco

5: joseph lidbetter

6: mossy wittenberg

7: ben mackworth

Stroke: alex mcmillan

Cox: peter matthews

Coaches: Dr ben pilgrim

BUMPED: Sidney Sussex, Queens' II, Christ's II

Finished: 14th in Division 2

Men's 2nd VIII

Bow: mark erridge

2: jack patten

3: raf mertens

4: alex matthews

5: ryan hadlow

6: sTEPHEN tong

7: tom chalklen

Stroke: todd davidson

Cox: simon lock

Coach: bob WHEATLEY

OVERBumped: Caius III

BUMPED: Clare III, Kings II

Finished: 3rd in Division 4 (+5) 

Awarded Blades

woMen's 1st VIII

Bow: Amy goodfellow

2: imogen franklin

3: caroline purvis

4: kenza bryan

5: flis o'toole

6: maddy galbraith/kate curran

7: katriona pierce

Stroke: jessica stewart

Cox: sarah wilson

Coach: Dr ben pilgrim

BUMPED: LMBC II, DOWNING II

BUMPED BY: DOWNING II

Finished: 1st in Division 3

WOMen's 2nd VIII

Bow: ANNA HOLLINGSWORTH

2: NANCY hine

3: sarah ayling

4: daisy mechelmans

5: eleonora ongaro

6: lizzi hawkins

7: diana garcia lopez

Stroke: chloe shard

Cox: petar lekarski

Coach: liz haslemere

Did not qualify

Men's 3rd VIII

Bow: marco devesas campos

2: mateos rojas

3: oliver canessa

4: c. martin

5: g. camuso

6: ram sarujan

7: adam isherwood

Stroke: guilio pepe

Cox: chris sarnowski

Coach: noah gendler

Bumped: By: Pembroke III, Churchill III, Emma IV, Homerton III

Finished: 10th in Division 5

Men's 4th VIII

Bow: dan eatough

2: jack congdon

3: alessandro risso

4: dr jake bradley

5: jiri cevora

6: bertie brown

7: rupert thompson

Stroke: luke bounds

cox: cedric martin

Coach: jan zamirski, Flis O'toole, maddy Glabraith

did not Qualify